Poradnia dziecięca w Warszawie – kiedy warto ją odwiedzić?

Zdrowie

Mówi się, że dzieci są przyszłością świata. Dla nich istnieje nawet specjalna dziedzina medycyny, która nazywa się pediatrią. Pediatrzy specjalizują się nie tylko w eliminowaniu schorzeń dziecięcych, ale również ich zadaniem jest sprawdzanie, czy dziecko prawidłowo się rozwija, a w trudniejszych przypadkach skierowanie dziecka do szpitala lub specjalisty.

Jeśli dziecko męczą niepokojące objawy, warto udać się z nim do poradni dziecięcej. Na przykład poradnia dziecięca w Warszawie oferuje takie usługi. Każde ubezpieczone dziecko ma dostęp do takiej poradni bezpłatnie.

Dzieci, jak wiadomo, chorują dosyć często, nawet od 8 do 10 razy w roku, przy czym infekcje te mogą być wywołane zarówno przez bakterie, jak i przez wirusy. Do najczęstszych chorób wieku dziecięcego zaliczamy zapalenie gardła, oskrzeli, czy w skrajnych przypadkach zapalenie płuc. Często dzieciom też przytrafiają się zapalenie ucha, angina ropna lub tzw. „bostonka”.

Niektóre z chorób nawet powinno się przechodzić w dzieciństwie, gdyż w wieku dorosłym przechodzi się je dużo ciężej i mogą prowadzić do szeregu powikłań lub stanowić nawet zagrożenie życia. Do takich chorób zakaźnych zaliczamy ospę wietrzną, odrę, świnkę i różyczkę, która jest szczególnie groźna dla kobiet w ciąży. Co ciekawe, świnkę i różyczkę można przejść bezobjawowo. Oczywiście fakt, że dzieci przechodzą wymienione choroby łagodniej niż dorośli, nie oznacza, że rozsądnym jest „prowokowanie” zakażeń i celowe zarażanie dzieci. Należy pamiętać, że każdy organizm radzi sobie inaczej z infekcjami i w niektórych przypadkach mogą one prowadzić do groźnych powikłań. Najlepszą formą zabezpieczenia dzieci przed wymienionymi chorobami wydają się być powszechne i ogólnodostępne szczepienia.

Kiedy warto udać się do poradni dziecięcej?

Nie należy bagatelizować objawów choroby u dzieci, które często nie są w stanie dokładnie wskazać, co w ich samopoczuciu szwankuje, co dokładnie je boli lub jak się czują. Do lekarza należy obowiązkowo się zwrócić, gdy zaobserwujemy u dziecka zmianę apetytu, nadmierną i nieustającą płaczliwość, biegunki lub zaparcia, czy wymioty. Nasz niepokój powinny wzbudzić również kaszel i katar, senność lub trudności ze spaniem, nadpobudliwość, problemy z koncentracją itd.

Warto też wybrać dla dziecka pediatrę, który będzie na bieżąco z jego stanem zdrowia. Najlepiej dokonać takiego wyboru jeszcze przed porodem, w możliwie najbliższej lokalizacji oraz upewnić się, że w razie potrzeby kontakt ze specjalistą możliwy będzie przez całą dobę.