Czym wyróżniają się świece do chrztu?

Ogólne

Świece do chrztu są niezbędne podczas przyjmowania tego sakramentu. Świeca ma znaczenie symboliczne i jest nieodłącznym elementem ceremonii przyjęcia nowej duszy do kościoła. Ze świecy nie można zrezygnować w tym ważnym dniu. Czym się ona charakteryzuje? Jak rozpoznać ją spośród innych świec?

Długa

Świece do chrztu są długie. Z założenia mają one towarzyszyć dziecku podczas najważniejszych sakramentów w życiu. Świeca musi więc być na tyle długa, by nie było wątpliwości, że jej wystarczy. Duży rozmiar świecy nawiązuje także do stojącego w kościele Paschału. Ta świeca również ma imponujące rozmiary i podobnie jak świeca do chrztu – jest symbolem obecności Ducha Świętego.

Biała

Świece do chrztu zwykle są białe. Kolor ten ma symbolizować czystość dziecka wstępującego do kościoła. To kolor odpowiedni także podczas przyjmowania innych sakramentów. Jest on na stałe związany z symboliką, jaka jest wykorzystywana podczas kościelnych uroczystości i ceremonii. Czasami zdarzają się też żółte świece. Najczęściej ten kolor nie jest efektem stosowania barwników, ale tego, że wyprodukowano je z naturalnego wosku pszczelego. Ma on właśnie charakterystyczny żółty kolor. Kiedyś wszystkie świece były z niego produkowane, ale obecnie naturalny wosk jest częściej zastępowany nowoczesnymi alternatywami, które mniej dymią i wolniej się wytapiają.

Z ozdobnym motywem

Świece tego typu zwykle nie są gładkie. Najczęściej umieszcza się na nich jakiś obrazek z motywem religijnym. Bardzo popularne jest umieszczanie na nich przez producentów świec naklejek przedstawiających scenki związane z religią i biblijnymi opowieściami. W ostatnich latach popularność zdobyły też świece personalizowane. Umieszcza się na nich imię dziecka i datę chrztu. Dzięki temu świeca jest spersonalizowaną pamiątką na lata. W przypadku, gdy w rodzinie jest więcej dzieci, taki podpis uniemożliwi pomylenie świec. Skoro każda z nich będzie podpisana imieniem właściciela. Świece z pewnością będą podczas następnych sakramentów towarzyszyć właściwej osobie.

Z okapnikiem

Świece do chrztu zwykle są wyposażone w okapnik. Trzyma się je w dłoni podczas ważnych uroczystości. To sytuacje, gdy wszyscy są ubrani w najlepszą odzież i wspólnie celebrują chwilę. Plamy z wosku mogłyby zaburzyć ten moment. Gorący wosk może też być przyczyną oparzenia. Dlatego też warto dołożyć do świecy mały okapnik. Zbiera on spływający wosk i chroni rękę przed oparzeniem. Zwykle jest on sprzedawany razem ze świecą, więc nie ma problemu z jego dopasowaniem.